Odbormíci spoločnosti Satia - okná s.r.o. odpovedajú na často kladené otázky:

 

1. Aké sú to profily triedy „A“ a aké sú to ostatné?

Trieda „A“ znamená, že vonkajšie steny profilu okná majú hrúbku minimálne 3 mm a vnútorné komory majú šírku minimálne 5 mm. Tieto parametre zaisťujú oknám vysokú stabilitu, pevnosť a životnosť.

Profily s tenkými stenami sú zaradené do nižších tried „B“ a „C“ a majú nižšiu odolnosť proti poškodeniu. Sú náchylné na deformáciu a praskanie v rohoch. Okná dodávané spoločnosťou Satia - okná s.r.o. sú len z profilov triedy „A“ od nemeckej firmy Salamander.

 

2. Čo spôsobuje deformáciu a sadanie plastových krídel na PVC oknách?

Deformáciu a „sadanie“ okná spôsobuje nekvalitný plast, tenké steny medzi komorami a tenká výstuž vo vnútri okien. Tieto kvalitatívne ukazovatele zákazník pri kúpe nevidí, ale môže mu ho signalizovať nízka cena okna. Pri kúpe je dobré overiť si aj výrobcu okien, pretože „nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci“. Spoločnosť Satia - okná s.r.o. ponúka svoje produkty za prijateľné ceny a pokiaľ sledujete naše stránky ponuku obohacujeme aj o akčné zľavy.

 

3. Aký je rozdiel medzi 5, 6, 7 a 8 komorovými oknami?

U okien je najdôležitejšia stavebná hĺbka okien, ktorá by mala narastať úmerne s počtom komôr. To znamená, čím je väčšia stavebná hĺbka rámu, tým je menší únik tepla v spoji ostenia a rámu okna.

Napríklad: 5 – komorový profil, ktorý má stavebnú hĺbku 76 mm je určite kvalitnejší ako napr. 6 – komorový so stavebnou hĺbkou 68 mm.

 

4. Aký je rozdiel medzi sklom s koeficientom prestupu tepla U = 1,1 a koeficientom U = 1,0?

Ide iba o inú metodiku merania koeficientu prestupu tepla.

Sklá sú rovnaké, ale slovenskí, českí a nemeckí výrobcovia udávajú koeficient U = 1,1; poľskí výrobcovia U = 1,0, pretože majú inú metodiku merania prestupu tepla.

 

5. V reklame často čítam, že firmy ponúkajú okná s teplým rámikom. Čo to vlastne je?

Hliníkový rámik medzi sklami, ktorý je vodivý a funguje ako tepelný most, je nahradený antikorovým alebo plastovým rámikom, ktorý je nevodivý. Tým sa zvýši teplota skla po okrajoch a znižuje sa možnosť rosenia okrajov okien.

Všetky okná dodávané Satia - okná s.r.o. sú štandardne osadené izolačným dvojsklom alebo trojsklom s teplým rámikom. Termorámik tiež znižuje prestupy tepla.

 

6. Aký je význam pomocného profilu pod oknami?

Pomocný profil, t. zv. Solbank, pod oknom slúži pre montáž vnútorných a vonkajších parapetov. Ideálne je ak je viackomorový, zateplený a utesnený, aby nedochádzalo k úniku tepla v mieste spoja medzi oknom a parapetou.


7.
Čo spôsobuje žltnutie bielych plastových okien?

Zmenu farby spôsobuje nekvalitný profil vyrobený často s použitím reciklátov.

Spoločnosť Satia - okná s.r.o. používa nemecký profil Salamander, ktorý je vyrobený z čistého, kvalitného PVC vo farbe briliantová biela, ktorú na inom profile nenájdete. Nemení svoj vzhľad a farbu po celú dobu životnosti.